راه و رسم دستیابی به نتایج عالی - ۱

راه و رسم دستیابی به نتایج عالی - ۱

در دسته‌بندی راه و رسم دستیابی به نتایج عالی | منتشر شده در 1397-07-23

براساس آمارهای حاصل از تحقیقات، ۹۷ درصد از مردم بهیچ وجه به موضوع هدف گذاری نمیپردازن و تنها ۳ درصد از افراد عادت هدف گذاری رو در خودشون ایجاد میکنن.

قبل از پاسخ دادن به سوال چرا باید هدف گذاری کنیم، یه مقدمه راجع به نیروی مقاوم در برابر هدف گذاری براتون میگم.

معمولا همه افراد مقاومت عجیبی در برابر هدف گذاری وسازماندهی کردن زندگی از خودشون نشون میدن که البته این مقاومت طبیعی هستش، چراکه وقتی صحبت از هدف گذاری میشه درواقع راجع به یک فایل باز صحبت میشه که قراره مدتها باز بمونه و این با کارکرد قدیمی مغز ما سازگاری نداره. در این مورد یکم بیشتر توضیح میدم.

مغز ما مجهز به نرم افزار سیستم رسیدن به نتیجه در کوتاهترین زمان هستش. در همه موجودات این اصل کارمیکنه و مزیتی که ایجاد میکنه اینه که باصرف کمترین انرژی نتایج لازم برای بقا و ادامه حیات تامین میشه. صرف کمترین انرژی به این معنی هستش که درطبیعت شکارکردن غالبا فرآیندی است که انرژی زیادی مصرف میکنه وبنابراین هرقدر درسایرفعالیتها انرژی کمتری مصرف بشه نیاز به شکارکردن وتهیه غذا کمترمیشه و بقا کمتربخطر میفته، چون همه تلاشها برای شکار موفقیت آمیز نیست. این مقدمه برای این بود که بگیم اصولا کارهایی که قراره نتایجش بصورت طولانی مدت ظاهر بشه و جنسش از نوع نتیجه سریع نیست، با عادتهای کهن ما سازگاری نداره ونیرویی مقاوم تولید میکنه که اغلب به شکل تنبلی یا رها کردن نیمه کاره کارها خودش و بروز میده. درواقع طبیعت ما از کارهایی که انرژی کمی مصرف میکنه حمایت میکنه و دایما بدون توجه به خواسته های ما، کارهایی رو میکنه که منجر به ذخیره انرژی بشه و مصرف و پایین بیاره و صرفا ادامه بقا. خوب حالا باید چیکار کنیم ؟

این جمله شعار گونه رو همه شنیدیم: انسان موجودی که توانمندی تجربه آگاهانه رو داره. درواقع انسان این توانایی رو داره که بجای افتادن در روند کارکرد نرم افزارهای خودکار ناخودآگاهانه، کارکردهای نرم افزاری رو بصورت آگاهانه کنترل کنه. خوب، دوباره، حالا باید چیکار کنیم ؟

یکی از قابلیتهای تجربه آگاهانه، استفاده از تکنیک و ابزار هستش. یعنی بجای شعار سر دادن، یک سری تکنیک ها رو به کار میگیریم تا کار برامون راحت بشه، همونطور که بقیه ابعاد زندگی در طول زمان ممکن و آسون شده، مثل استفاده از Google، تلفن همراه، نرم افزارهای هوشمند و .... درواقع، با استفاده از همون نرم افزاره حصول نتیجه در کمترین زمان، از تکنیکهایی استفاده میکنیم که بجای ایجاد مقاومت، این نرم افزار کمک میکنه تا کار ساده تر انجام بشه.

همه اینها رو گفتیم که برسیم به این تکنیک و ابزاره فوق العاده مهم: شکل دادن عادت !

وقتی چیزی در ما به عادت تبدیل میشه، انجامش راحت میشه و وقتی عادت شکل گرفت، حالا دیگه انجام ندادن اون عادت میشه مقاومت.

کلید موفقیت، ایجاد عادتهای موفقیت هستش. موفقیت یک مکانیزم هستش که با انجام تکنیکهای ایجاد عادت، میشه تبدیل به فردی شد که موفقیت از درونش میجوشه. 

در پست بعدی راجع به تکنیک ها و سیر تکمیلی این روند صحبت میکنیم.

تگ‌ها:هدف گذاری، دستیابی به نتایج عالی، عادت موفقیت