برنامه ریزی ذهن و تناسب اندام

برنامه ریزی ذهن و تناسب اندام

در دسته‌بندی برنامه ریزی ذهن | منتشر شده در 1397-04-09

در مطالب قبلی گفتیم که، تغییر افکار منجر به تغییراتی در تصمیماتمون میشه و در نهایت عادات و رفتارمون و شکل میده.. و گفتیم که برای ایجاد این تغییرات اول باید نسبت به افکار مخرب در ضمیر ناخود آگاهمون آگاه بشیم، سپس با فهمیدن اینکه این افکار ازکجا نشئت گرفتن بتونیم جداسازی کنیم افکاری که به ما القا شدن و در نهایت بتونیم ذهنمون و بازسازی کنیم..

 

برنامه ریزی ذهن  یکی از مهمترین رازهای بشر هست که باتغییر اون نه تنها در زمینه تناسب اندام بلکه در هر زمینه ای میتونیم رویاهامون و زندگی کنیم...


شاید این جمله رو زیاد شنیده باشید:

من حتی آب هم میخورم چاق میشم و فلانی یک ساندویچ بزرگ همبرگر میخوره اما لاغر و قلمیه، اما من حتی با نگاه کردن به یک تکه نان همبرگر شکمم ورم میکنه!

درسته که متابولیسم همه افراد مثل هم عمل نمیکنه. 

و متابولیسم هست که تعیین کننده میزان چربی ذخیره شده در بدن ماست اما جالبه که بدونید متابولیسم ما توسط ذهن ما کنترل میشه.


همونطوری که برای تنظیم دمای اتاق به صورت دلخواه، درجه دستگاه تهویه رو تنظیم میکنیم. به همین صورت تنها راه برای تغییر دادن همیشگی اندام، تنظیم کردن نرم افزار ذهن است. 

در غیر اینصورت علی رغم هر تلاشی همان طرح اولیه ای که در ذهن خود برای بدنمان داریم عمل میکند.


حالا چگونه باورهای غلط در زمینه تناسب اندام رو به صورت عملی در ذهن تغییر بدیم؟؟

 

قدم اول:  تمام عباراتی که در کودکی و نوجوانی در رابطه با خوردن و چاقی و لاغری از خانواده یا جامعه شنیدید بنویسید.

 

مثال: مادری که مدام به کودکش میگه عزیزم باید غذا بخوری تا قوی بشی، این شکلات و بخور و دیگه گریه نکن، همه غذاتو تموم کن تا ببرمت پارک، غذاتو باید تموم کنی چون کلی بچه هستند که گرسنه هستند و دسترسی به غذا ندارند... یعنی جملاتی که باعث شدند در ذهن ناخودآگاه ما غذا به عنوان پاداش، یا ماده مسکن غم ها یا خاموش کردن عذاب وجدان استفاده میشه.


با آگاهی به افکار غلطی که از طریق خانواده و محیط و فرهنگ جامعه از کودکی به ما القا شده، میتونیم برنامه ریزی مجدد ذهن و آغاز کنیم. چون تا به چیزی آگاهی نداشته باشیم، نمیتونیم تغییرش بدیم. 


پس دست به کار شید و همه جزئیاتی که از کودکی درباره خوردن و چاقی و لاغری شنیدید و درک کردید و به یاد بیارید.


قدم دوم: چگونگی تاثیر باورهای ذهنی غلط در رفتارهای روزمره خودتون و بنویسید.

 

مثلا: باوری که تو ذهن اکثر خانمها هست بدون اینکه خودشون بدون اینه : یه مادر قوی و سالم مادریه که چند لایه چربی داشته باشه.. چطور یه خانم لاغر میتونه بچه داشته باشه. خیلی از مادر بزرگها به یه خانم لاغر میگفتن تو چطوری میتونی بچه به دنیا بیاری؟ یا خانمهای چاقی که به ما گفتن تا قبل بچه دار شدن از لاغریت لذت ببر چون بعد زایمان دیگه خبری از لاغری و زیبایی نیست.

این جملات و خیلی از جملات دیگه این باور و در ذهن ما شکل دادن که ما چون بچه داریم، چون شاغل هستیم یا وقت نداریم، چون بیماری داریم و غیره حق تناسب و زیبایی نداریم.


 با فهمیدن باورهای سمی که تناسب اندام ما رو تحت تاثیر قرار دادن میتونیم اونها رو شناسایی کنیم.

پس دوباره شروع کنید به فکر کردن به گذشته و همه این باورها رو از پس ذهنتون به جلو بیارید و بهش فکر کنید.


قدم سوم: آیا متوجه میشید که این افکار فقط افکار القا شده هستن و حقیقت وجودی شما نیستن؟

بعد از فهمیدن افکار و باورهای غلط القایی میتونیم اونها رو از واقعیت جداسازی کنیم و آماده بشیم برای بازسازی ذهنمون.

 

قدم چهارم: برای بازسازی ذهن یک مرحله شامل عبارت بیانی هست و مرحله بعدی آموزش سبک زندگی. 


عبارات بیانی زیر رو هر وقت که میتونید با خودتون تکرار کنید:

دست خودتون و روی قلبتون بذارید و بگید:

آنچیزی که من در باره خوردن و تناسب اندام شنیدم الزاما درست نیست. من طرز فکرهای جدیدی که شادی و زیبایی و تناسب اندام من و مورد حمایت قرار میدن انتخاب میکنم.

 

سر خودتون و لمس کنید و بگید:

 

من ذهنی سالم و بدنی متناسب دارم. 


با عبارات بیانی میتونید ذهنتون و آماده تغییرات بزرگتر کنید و با یک ذهن آماده به سبک زندگی سالم همراه با تناسب اندام دست پیدا کنید.


بقول خانم فلورانس اسکاول شین در مجموعه چهار اثر: کلام تو عصای معجزه گر توست


روش تی نوش به شما کمک میکنه تا سبک زندگی مناسب خودتون و پیدا کنید پس در مطالب بعدی با ما همراه باشید و با روشهای هدف گذاری و تغییر عادات آشنا بشید.


تگ‌ها:لاغری، چربی سوزی، تناسب اندام، عادت، حس خوب دستیابی به نتایج سریع، ورزش، پیلاتس، کاهش وزن، طبع شناسی، دمنوش، ناخودآگاه، چاقی، شکم تخت، پوست سالم، پرخوری، برنامه ریزی ذهن